Month: January 2022

Vlerat e Panjohura të Mandarinave

Vlerat e Panjohura të Mandarinave

Të stinës, të shijshme, të ëmbla dhe tepër ekonomike. Mandarinat janë ato që ju duhet në stinën e dimrit dhe po ju argumentojmë pse: parandalojnë formimin e gurëve në veshka, përmirësojnë imunitetin dhe ulin kolesterolin. Si të gjitha agrumet, mandarinat janë të pasura me vitaminë […]

Vimania Kyçe që ‘Mund’ Covid-19

Vimania Kyçe që ‘Mund’ Covid-19

Vitamina B1 ose (Thiamina) përdoret pothuajse nga të gjitha qelizat e njeriut. Është ajo që kthen ushqimin që ju hani në energji për trupin tuaj dhe ndaj është jetësore për organizmin dhe veçanërisht sistemin nervor. Ajo është e rëndësishme për funksionimin e imunitetit dhe thelbësore […]

Frutat/Perimet që NUK Duhet t’i Fusni në Frigorifer

Frutat/Perimet që NUK Duhet t’i Fusni në Frigorifer

Shumë produkte, fruta dhe perime i fusim në frigorifer për të ruajtur jetëgjatësinë e tyre. Por disa prej tyre nuk duhet të futen, pasi humbin freskinë dhe shijen dhe madje dhe më të mirën e tyre. Nëse fruta/perimet e mëposhtme jeni mësuar t’i fusni në […]

Pse Ngrohja e Ushqimeve në Mikrovalë është një Ide e Keqe

Pse Ngrohja e Ushqimeve në Mikrovalë është një Ide e Keqe

Personalisht mirovalën e kam hedhur. Nuk po ju sugjeroj të bëni të njëjtën gjë, por pasi të ngrohni e ringrohni ushqimet në të, pasi të lexoni këtë shkrim mendohuni dy herë. Në fakt nuk është diçka e re, pasi bazohet në një studim të bërë […]

Një Drekë e Mirë për tu Marrë në Punë

Një Drekë e Mirë për tu Marrë në Punë

Ky sanduiç është definitivisht më i shijshmi që mund të përgatisni për me vete në zyrë, në shkollë, kudo. Është shumë i ushqyeshëm dhe do t’ju ngopë mjaftueshëm kur jeni larg shtëpisë, e mbi të gjitha, mund të hiqni qafe dhe copat e gjelit apo […]

6 Arsye për të Lexuar më Shumë

6 Arsye për të Lexuar më Shumë

Së fundmi kam zbuluar se leximi jo vetëm redukton stresin, ndihmon me gjumin por edhe të zgjat jetën. Nga kërkimet e shumta në internet pashë një studim interesant të bërë tek njerëzit që lexojnë, të paktën 1 libër në muaj dhe rezultati ishte mahnitës, jetëgjatësia […]


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial