Month: December 2018

Si të dallojmë një bukë të shëndetshme

Si të dallojmë një bukë të shëndetshme

Buka është një nga përbërësit kryesore në dietën tonë ushqimore dhe prandaj cilësia e saj është mjaft e rëndësishme. Pamja e parë me të cilën përballesh në një dyqan buke është larmishmëria e madhe e llojeve që ofrohen. Bukë e zezë, e bardhë, me fara, […]

Tumeniku, erëza që shëron shumë sëmundje

Tumeniku, erëza që shëron shumë sëmundje

Sëmundjet autoimune janë ato që po rrezikojnë  njerëzimin njësoj si kanceri. Këto lloj sëmundjesh prekin organe të ndryshme dhe të gjithë sistemin imunitar duke shkaktuar pasoja të rënda dhe shumë sëmundje të tjera si diabeti, teroidet apo edhe sëmundja e lupusit. Ndër studimet e shumta […]

Superushqimi më i vjetër në botë

Superushqimi më i vjetër në botë

Duhet ta keni dëgjuar nga të moshuarit: një supë e bërë nga kockat e viçit ngre në këmbë edhe të vdekurit. Nuk eshte edhe aq e pavërtetë, në mënyrë metaforike kuptohet. Por receta e supës antike është paksa e komplikuar për ditët e sotme, jo […]

Testi i vitaminës që mund t’ju shpëtojë jetën

Testi i vitaminës që mund t’ju shpëtojë jetën

Ka një arsye, pak të njohur, se pse mund të sëmureni shpesh apo të jeni preh e infeksioneve të ndryshme brenda një periudhë të shkurtër kohore. Një nga arsyet kryesore për një imunitet të dobësuar është mungesa e vitaminës D. Rreth 90% e popullsisë në Botë […]

Probiotikët, zgjedhja e duhur për imunitet të lartë

Probiotikët, zgjedhja e duhur për imunitet të lartë

Probiotikët nuk janë bërë ende pjesë e rutinës së përditshme ditore, sidomos në Shqipëri, por marrja e tyre është e domosdoshme. Të njohura ndryshe si bakteret e mira të zorrëve, ato gjenden kollaj në turshi të ndryshme, kos, kefir etj. Por jo gjithnjë mund të […]

Pilula e artë që ju mbron nga virozat e stinës

Pilula e artë që ju mbron nga virozat e stinës

Omega 3 apo i njohur ndryshe si vaji i peshkut është suplementi që doktorët përshkruajnë më shumë në këtë periudhë, pavarësisht nga mosha, gjinia apo gjendja shëndetësore. Vetëm një pilulë në ditë mund të bëjë magji në periudhën e vjeshtës dhe dimrit nga fëmijët tek […]


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial