Month: March 2019

Pesë Hapa për të Ulur Kolesterolin (pa ilaçe)

Pesë Hapa për të Ulur Kolesterolin (pa ilaçe)

Kolesteroli i keq është një kërcënim për shëndetin, sidomos kur tejkalon normën 300. Por ka alternativa të ndryshme kurimi, përvec medikamenteve të ndryshme mjekësore. Me pak ndryshime të vogla, mund ta riktheni në nivele normale në vetëm pak kohë. Reduktoni karboidratet Sa më shumë karboidrate që […]

Si të Ndaloni Diarrenë Natyralisht

Si të Ndaloni Diarrenë Natyralisht

Diarreja mund të shkaktohet nga shumë faktorë, si infeksionet bakteriale, përdorimi i tepërt i antibiotikëve, alergjitë apo helmimi nga ushqimi. Por sa herë që ndodh, pasojat mund të jenë të rënda dhe penguese për planet e ditës. Për t’i shpëtuar kësaj sëmundjeje, ka mënyra të […]

Ushqimi më i Keq për Dhëmbët

Ushqimi më i Keq për Dhëmbët

Prej më shumë se gjysëm shekulli doktorët vijojnë të theksojnë faktin se mëngjesi i ëmbël është ai më i keqi për qeniet njerëzore, jo vetëm nga sasia e lartë e sheqerit që merr me nisjen e ditës por edhe nga dëmtimi që i shkakton dhëmbëve […]

Uji Detox që Mund ta Bëni Fare Thjeshtë në Shtëpi

Uji Detox që Mund ta Bëni Fare Thjeshtë në Shtëpi

Mjaftojnë vetëm pak ingredientë për të bërë një ujë të shëndetshëm, detoksifikues dhe alkalin, ideal për shëndet të mirë dhe për të mbajtur larg sëmundjet. Në vitin 1931 fituesi i Çmimit Nobel, Dt. Otto Warburg zbuloi se 95% e të gjitha formave të kancerit mbijetojnë […]

Rrit Mirëqenien – Një Tjetër Arsye Pse të Bëni Yoga

Rrit Mirëqenien – Një Tjetër Arsye Pse të Bëni Yoga

Aftësia që ka yoga për të përmirësuar anën fizike dhe mendore janë arsyet kryesore pse duhet ta provoni patjetër atë. Ndryshimet do t’i vini re menjëherë, që në klasat e para pasi do të flini më mirë, do të ndiheni më energjikë, do të humbni […]

Zbulimi i Shkencës/ Arma Kundër Humbjes së Memories

Zbulimi i Shkencës/ Arma Kundër Humbjes së Memories

Ka një arsye më shumë për të konsumuar sa më shumë fruta dhe perime në dietën tuaj të përditshme: ju forcojnë memorien dhe ju mbrojnë nga sëmundje të pashërueshme si Alzaimer apo Parkinsoni. Një studim i publikuar nga Shkolla e Mjeksisë së Harvardit i kryer […]


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial