Month: January 2019

Sardele të Pjekura në Vaj Ulliri

Sardele të Pjekura në Vaj Ulliri

Me vetëm një kilogram sardele, mund të gatuani një drekë të shpejtë, të shijshme dhe super të ushqyeshme. Përbërësit për 2-3 persona 1 Kg sardele; Kripë; Piper; Vaj ulliri; Limon; dhe Erëza të freskëta. Pergatitja Sardelet e qëruara shpëlajini mirë me ujë të rrjedhshëm. Më […]

Luftoni Sëmundjet duke Forcuar Sistemin Limfatik

Luftoni Sëmundjet duke Forcuar Sistemin Limfatik

Sistemi limfatik është kyç në ruajtjen e imunitetit, veçanërisht në kohë të ftohta kur virozat dhe gripi lulëzojnë. Me forcimin e këtij sistemi çdo njeri e ka më të thjeshtë t’i mbijetojë virozave të stinës, sëmundjeve të ndryshme deri tek ato vdekjeprurëse si kanceri. Po […]

Supa e Shijshme e Dimrit

Supa e Shijshme e Dimrit

Në këto kohë të ftohtë një supë të shijon dhe ngroh deri në kockë. Ka shumë mënyra për të bërë një supë të shijshme, por po ju japim recetën e një supe të shijshme dhe të shëndetshme që do ju mbajë larg virozat e stinës. […]

Si të Zbuloni Mjaltin Origjinal

Si të Zbuloni Mjaltin Origjinal

Ka një mënyrë të thjeshtë dhe fare të shpejtë për të zbuluar nëse mjalti që sapo keni blerë, ndoshta shumë të shtrenjtë, është origjinal, pra pa sheqer të shtuar, apo jo. Edhe nëse prej vitesh drejtoheni tek i njëjti vend për të blerë mjaltin pasi […]

Rregulla të Arta për Konsumimin e Vezëve

Rregulla të Arta për Konsumimin e Vezëve

Debati sa vezë mund të konsumojmë në ditë apo javë dhe çfarë rrezikojmë apo përfitojmë nga konsumimi i tyre është po aq i vjetër sa enigma ‘e ka bërë veza pulën apo pula vezën’. Pas viteve të tëra studimesh, ka disa të vërteta të mëdha: […]

Përballoni Gripin me Mënyra Natyrale

Përballoni Gripin me Mënyra Natyrale

Rregulli numër një për ti shpëtuar gripit është forcimi i imunitetit. Por nëse imuniteti ju lëkundet, që ka shumë gjasa të ndodhë në këtë prag epidemie gripale, atëherë para se t’i drejtoheni mjekut përpiquni të bëni çfarë keni në dorë me atë që ju ndodhet […]


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial