Month: November 2021

Mrekullitë e Rukolës për Zemrën, Trurin dhe….

Mrekullitë e Rukolës për Zemrën, Trurin dhe….

A e dini që rukola bën mrekulli për shëndetin. Ajo gjethja e vogël plot shije ju ndihmon më shumë se sa mund ta imagjinoni. Më poshtë po ju japim disa përfitime për shëndetin që do t’ju bëjnë të shihni rukolan më sy tjetër. Lufton kancerin […]

Përballoni Dimrin me ‘Shot-sin’ e Imunitetit

Përballoni Dimrin me ‘Shot-sin’ e Imunitetit

Është fare e thjeshtë për tu përgatitur por edhe e shijshme. Përveçse ju forcon imunitetin, ju jep një mburojë ndaj virozave të stinës, pse jo edhe Covid-19. Përzieni Lëngun e 1 portokalli; 3 fije të holla xhinxheri; ½ lugë kafe turmenik; ½ lugë kafe piper […]

Si të Humbni Peshë pas të 40-tave

Si të Humbni Peshë pas të 40-tave

Të humbësh peshë pas të 40-tave është një sfidë e madhe por ja që ka një zgjidhje dhe një mënyrë jetese që ju kthen pas në kohë… pse jo tek të 30-tat. Si ta bëni? Po ju tregojmë disa ‘hile’ të vogla. Pastroni dietën Gjëja […]

5 Arsye pse Duhet të Konsumoni më Shumë Kunguj

5 Arsye pse Duhet të Konsumoni më Shumë Kunguj

Tregu është plot me kunguj dhe ka shumë arsye përse duhet ti konsumoni (jo vetëm për Hallouin). 1. Ka shumë vitaminë A dhe Antioksidantë Vlerat e kungujve të dimrit janë të mëdha. Ato përmbajnë antioksidantë të fuqishëm që luftojnë inflamacionin, qelizat e këqija dhe reduktojnë […]

6 Frutat që Ju Rinojnë

6 Frutat që Ju Rinojnë

Ndonëse të gjithë frutat kanë në përbërjen e tyre vitamina e fibra të domosdoshme për shëndetin, gjashtë prej tyre bëjnë mrekulli. Ju rinojnë, luftojnë sëmundjet dhe çdo inflamacion në trup. Manaferrat Në fakt në këtë grup futen disa fruta të ndryshme si manaferrat, luleshtrydhet dhe […]

Hajini Frutat Mos i Shtrydhni!!!

Hajini Frutat Mos i Shtrydhni!!!

Ka disa arsye përse frutat duhet të konsumohen ashtu siç janë dhe jo të shtrydhura. Ndonësee njerëzit tentojnë të konsumojnë lëngje për të marrë sa më shumë vitamina në një gotë si dhe për të kursyer kohë. Frutat përmbajnë fibra, vitamina, minerale dhe fitokimikate që […]


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial