Kafe dhe Çaj Kombinimi Ideal Kundër Demencas dhe Atakut

Kafe dhe Çaj Kombinimi Ideal Kundër Demencas dhe Atakut

Nuk dua të bëj reklamë kafeje apo çaji, por të vërtetat duhen thënë: në këtë rast studimet më të fundit për ata që konsumojnë kafe dhe çaj gjatë ditës së tyre.

Konsumi i kafes dhe çajit ul ndjeshëm mundësinë që të prekeni nga sëmunndjet e zemrës, ataku kardiak ose dementia. Idealja do të ishte, një kafe një çaj në ditë. Stumet e kryera dhe botuara në PLOS Medicine, vërtetuan se njerëzit që konsumonin 2-3 kafeose çaj në ditë ulën me 30% riskun e prekjes nga dementia dhe sëmundjet e zemrës.

Studiuesit përfshinë në projektin e tyre 365,682 pjesëmarrës nga Britania për analizën e konsumit të kafesë dhe çajit dhe rrezikut të goditjes dhe demencës.

Ata i monitoruan këta persona për më shumë se 11 vjet nga ku rezultoi se 2.8% e pjesëmarrësve përjetuan një goditje në tru dhe 1.4% zhvilluan demencë gjatë kësaj periudhe.

Studimi provoi se rreziku i goditjes në tru ishte 10% më i ulët tek ata që pinin gjysmë filxhani deri në një filxhan kafe në ditë dhe 8% më i ulët tek ata që pinin më shumë se dy filxhanë në ditë. Ata që pinin çaj dhe kafe më shumë se dy filxhanë në ditë panë një ulje prej 16% të goditjes në tru.

Ata që pinin kafe dhe çaj gjatë ditës panë përfitimin më të madh. Pirja e 2-3 filxhanëve kafe dhe çaj ul rrezikun e goditjes në tru me 32% dhe rrezikun e demencës me 28%.

Këshilla e ditës: Kombinoni konsumin e kafes me 1 çaj jeshil në ditë, kanë të njëjtin nivel kafeine por përfitime fantastike.

Ndani me miqtë tuaj:Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial