Ushqimet që (Para) Ndalojnë Rënien e Flokëve

Ushqimet që (Para) Ndalojnë Rënien e Flokëve

Një dietë e mirë nuk mban vetëm doktorin larg por edhe ndihmon nga fenomene të ndryshme që ndodhin gjatë stinëve, veçanërisht në mbrojtjen e shëndetit të flokëve. Nëse dëshironi të keni flokë të shëndetshëm që nuk mbeten në krëhër duhet të ndryshoni dietë. Çfarë ndihmon?

Ushqimet organike – Zgjidhini sa herë keni mundësinë pasi janë pa kimikatet që dëmtojnë shëndetin dhe parandalojnë rënien e flokëve dhe kontribuojnë në rritjen e tyre.

Farat e kungullit – Këto fara janë të mbushura me zink, i domosdoshëm për flokë të shëndetshëm.

Peshk i egër – Peshqit e egër si salmon janë me shumë omega – 3 që ulin inflamacionin the ndalojnë hollimin e flokëve.

Çaj jeshil – Detoksifikon trupin dhe përmban shumë antioksidantë që ndihmojnë në rritjen e flokëve.

Fara – farat Chia, farat e linit etj janë plot me fibra të domosdoshme për rritjen e flokëve të shëndetëshme.

Lëng kockash – Janë me shumë proteina, kolagjjen dhe aminoacide perfekte për rritjen e flokëve.

Kafeina – Nuk është tamam ushqim por ja që kafeina ndihmon në rrritjen e flokëve.

Ndani me miqtë tuaj:Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial