Receta e Thjerrëzave të Kuqe Plot me Vitamina

Receta e Thjerrëzave të Kuqe Plot me Vitamina

Nëse nuk keni ende një ide për drekë, po ju propozojmë diçka të thjeshtë dhe të mbushur me vitamina.

Janë thjerrëzat e kuqe, që mund ti gjeni në çdo dyqan apo supermarket, që kushtojnë pak dhe shpërblejnë shumë.

Vetëm një kupë me thjerrëza të kuqe, ju jep rreth 25% të dozës ditore të vitaminës C, 84% vitaminë Kdhe shumë vitaminë A. Plus dhe shumë minerale dhe fibra.

Por si ti gatuani për të marrë vlerat më të larta ushqimore. Receta më poshtë:

Për 4 persona

300 gram thjerrëza të kuqe;

3 karrota;

3 degë selino;

1 qepe;

2 thelpinj hudhër;

Kripë;

Piper;

Timo e tharë; dhe

Sipas dëshirës lëng mishi.

Përgatitja

Në një tigan kavërdisim me vaj të arrës së kokosit ose vaj ulliri ekstra të virgjër kavërdisni karotat, qepën, selinonë, hudhrën për rreth 8-10 minunta.

Në një tenxhere më pas hidhni perimet e kavërdisura, shtoni thjerëzat dhe lëngun e mishit, timon, kripë e piper sipas dëshirës dhe ziejeni për 20 minuta.

Shija do të jetë fantastike dhe përfitimet e vlerave ushqyese maksimale.

Ndani me miqtë tuaj:Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial