Mjaltë me Tumerik, ‘Antibiotiku’ më i Mirë Natyral

Mjaltë me Tumerik, ‘Antibiotiku’ më i Mirë Natyral

Mos u drejtoni në farmaci, nëse keni pak djegie fyti, shije të keqe goje apo përzierje. Në këtë kohë të nxehtë dhe të paqëndrueshme, ekzistojnë produkte natyrale për t’ju bërë mirë menjëherë.

Nëse nuk e keni përdorur ndonjëherë, mos ngurroni. Një lugë nga përzierja e mjaltit me tumerik ju përmirëson shëndetin dhe vret bakteret në kohë record, shumë më shpejt se një antibiotik i thjeshtë që jepet pa recetë në të tilla raste.

Përbërësit

¼ Mjaltë orgnik (preferohet Manuka)

1 lugë çaji tumerik;

Pak piper (mundëson përthithjen më të mirë nga organizmi).

Përziejini mirë të gjithë përbërësit dhe konsumoni një lugë çaji çdo mëngjes dhe mbrëmje në varësi të simptomave që keni.

Mjalti dhe tumeriku kanë fuqi të mëdha në zhdukjen e baktereve, sidomos atyre të fytit, laringut dhe stomakut. Ju ndihmon ndaj ftohjes sezonale, viruseve të stinës, baktereve të ndryshme. Ndaj konsumojeni pa problem pasi ju furnizon edhe me antioksidantë që ju nevojiten për mbrojtjen nga viruset e stinës.

Këshillohet mjalti Manuka, pasi është unik me vetitë antibakteriale, por në mungesë të tij mund të përdorni mjalt organik. Por ky mjaltë kushton 7000-8000 lekë, kështu që nëse nuk doni të shpenzoni kaq, siguroni mjaltë organik i cili nuk e kalon vlerën prej 2000 lekësh për kg.

Ndani me miqtë tuaj:Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial