Superushqime

Përdorni këtë Përzierje në vend të Antibiotikut

Përdorni këtë Përzierje në vend të Antibiotikut

Antibiotikët janë barnat më të përshkruar gjatë dimrit, veçanërisht për njerëzit që bien pre shpejt të virozave dhe infeksioneve të ndryshme. Por përpara se të ndalni vrapin në farmaci, provoni një përzierje të thjeshtë dhe ekonomike. Mjaltë me tumerik: antibiotiku që ju duhet dhe funksionon […]

Mjaltë me Tumerik, ‘Antibiotiku’ më i Mirë Natyral

Mjaltë me Tumerik, ‘Antibiotiku’ më i Mirë Natyral

Mos u drejtoni në farmaci, nëse keni pak djegie fyti, shije të keqe goje apo përzierje. Në këtë kohë të nxehtë dhe të paqëndrueshme, ekzistojnë produkte natyrale për t’ju bërë mirë menjëherë. Nëse nuk e keni përdorur ndonjëherë, mos ngurroni. Një lugë nga përzierja e […]

Njihuni me Lakrën Kale; Receta

Njihuni me Lakrën Kale; Receta

Në kohën kur të gjithë janë fokusuar tek shëndeti, forcimi i imunitetit dhe shtimi i konsumit të vitaminave, jë lakër jo shumë e njohur mund t’ju bëjë punë para se ‘dëndeni’ në kapsula. Lakra kale prej disa kohësh po kultivohet edhe në Shqipëri. Jo shumë […]

Vaji më i Mirë Antiviral – Përdorimi

Vaji më i Mirë Antiviral – Përdorimi

Vaji i rigonit prej vitesh përdoret si një kurë natyrale për infeksionet respiratore, kancerin e mushkërive, dizanterinë, inflamacionin kronik dhe infeksionet urinare. Në shumë shtete, naturopatët e përdorin në vend të antibiotikut duke njohur mirë efektet e mrekullueshme të këtij vaji dhe vitaminat e mineralet […]

Zgjidhni Gjithmonë Avokadon

Zgjidhni Gjithmonë Avokadon

Niseni pazarin e ditës me avokado dhe arsyet pse duhet ta bëni këtë janë të shumta. Edhe pse përdoren gjerësisht në kuzhina si perime, realisht avokadot janë fruta, të shijshme, të mira dhe mbi të gjitha super-ushqyese. Më poshtë po ju rendisim përfitimet e shumta […]

Fruta-Perimet e Vjeshtës që Bëjnë Mrekulli

Fruta-Perimet e Vjeshtës që Bëjnë Mrekulli

Ka një mënyrë të thjeshtë për të nisur me këmbë të mbarë të ushqeheni shëndetshëm. Nuk duhet domosdoshmërisht që të jetë e hënë, fillim muaji apo viti. Niseni me diçka të thjeshtë: konsumoni fruta dhe perime të stinës. Në këtë mënyrë do të nisni për […]