Shëndeti

Studimi/ Vitamina D Redukton Vdekjet nga Covid-19 me 64%

Studimi/ Vitamina D Redukton Vdekjet nga Covid-19 me 64%

Nëse nuk e keni bërë ende një analizë të vitaminës D, duhet ta bëni. Veçanërisht kur vendi po përballet me nivele shumë të larta të infeksioneve për shkak të Covid-19 dhe vdekshmëria ka arritur majat gjatë muajit Shkurt. Studimi më i fundit Spanjoll zbuloi se […]

Përdorni këtë Përzierje në vend të Antibiotikut

Përdorni këtë Përzierje në vend të Antibiotikut

Antibiotikët janë barnat më të përshkruar gjatë dimrit, veçanërisht për njerëzit që bien pre shpejt të virozave dhe infeksioneve të ndryshme. Por përpara se të ndalni vrapin në farmaci, provoni një përzierje të thjeshtë dhe ekonomike. Mjaltë me tumerik: antibiotiku që ju duhet dhe funksionon […]

Zgjidhni Burimet Natyrale të Vitaminës C – Receta

Zgjidhni Burimet Natyrale të Vitaminës C – Receta

Kjo është shporta që çdokush duhet ta ketë në shtëpi. Jo vetëm për ngjyrat e bukura të frutavve të stinës por edhe për shijen fantastike dhe vitaminat që ju mbrojnë nga virozat e shumta. Në këto kohë të vështira pandemie, vitaminat nuk duhet të mungojnë […]

12 Perimet që ju Nevojiten gjatë Dimrit

12 Perimet që ju Nevojiten gjatë Dimrit

Të ushqehesh sipas stinëve nuk ben mirë vetëm për fermerët dhe komunitetin, por mbi të gjitha ju bën mirë për shëndetin. Njihuni me perimet që duhet të konsumoni gjatë këtyre muajve të ‘acartë’ për të qenë imun ndaj virozave të stinës. Jo më kot lakrat […]

5 Produktet që Duhet të Keni në Shtëpi gjatë Festave

5 Produktet që Duhet të Keni në Shtëpi gjatë Festave

Festat e fundvitit vijnë sëbashku me disa kilogramë shtesë, fryrje barku, ndjenjë faji dhe mungesë aktiviteti fizik. Për të qenë në paqe me veten këtë vit, ju këshillojmë të furnizoni shtëpinë me këto pesë produkte fantastike që jo vetëm frenojnë kg e tepërt por edhe […]

Ushqimet më të mira për të Parandaluar Kancerin e Gjirit

Ushqimet më të mira për të Parandaluar Kancerin e Gjirit

Në muajin e ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, përveç kontrollit mjekësor, të gjitha femrave, dhe jo vetëm, ju duhen edhe disa këshilla për ta mbajtur sa më larg këtë sëmundje. Më poshtë po ju japim një listë të plotë të fruta/perimeve që përmirësojnë shëndetin e […]