Pasta me Borzilok për Vetëm 10 Minuta

Pasta me Borzilok për Vetëm 10 Minuta

Nëse jeni të apasionuar pas ushqimit ose gatimit, gjëja më e mirë që mund të bëni është të investoni në disa vazo me erëza në ballkon apo dritare. Asnjëherë nuk do tju zhgënjejnë. Janë shumë të dobishme, sidomos për recetën e mëposhtme, që mund ta përdorni për një darkë të shpejtë, që të kënaqni të gjithë familjen.

Përbërësit për 2-3 persona

¾ pako linguine, mundësisht integrale;

2 lugë gjelle vaj ulliri extra të virgjër;

1 lugë gjelle gjalpë i freskët organik;

1 thelpi hudhër;

1 tufë borzilok i freskët, ose tre degë;

Kripë;

Piper.

Përgatitja

Në ujë të nxhtë me kripë hidhni makaronat dhe lerini të ziejnë për 7-10 minuta.

Ndërkohë që ato ziejnë në një tigan të thellë hidhni vajin, gjalpin, hudhrën e grirë hollë dhe gjethet e borzilokut të grira hollë. Përziejini në zjarr të avashtë për 5 minuta. Pasi të ziejnë makaronat hidhini në tigan për një minutë sa të përzihen mirë dhe marrin shijen e borzilokut dhe ju bëfshin mirë.

Vlera

100 lekë

Vitaminat

Pasta me Borzilok në Vetëm 10 Minuta

Nëse jeni të apasionuar pas ushqimit ose gatimit, gjëja më e mirë që mund të bëni është të investoni në disa vazo me erëza në ballkon apo dritare. Asnjëherë nuk do tju zhgënjejnë. Janë shumë të dobishme, sidomos për recetën e mëposhtme, që mund ta përdorni për një darkë të shpejtë, që të kënaqni të gjithë familjen.

Përbërësit për 2-3 persona

¾ pako linguine, mundësisht integrale;

2 lugë gjelle vaj ulliri extra të virgjër;

1 lugë gjelle gjalpë i freskët organik;

1 thelpi hudhër;

1 tufë borzilok i freskët, ose tre degë;

Kripë;

Piper.

Përgatitja

Në ujë të nxhtë me kripë hidhni makaronat dhe lerini të ziejnë për 7-10 minuta.

Ndërkohë që ato ziejnë në një tigan të thellë hidhni vajin, gjalpin, hudhrën e grirë hollë dhe gjethet e borzilokut të grira hollë. Përziejini në zjarr të avashtë për 5 minuta. Pasi të ziejnë makaronat hidhini në tigan për një minutë sa të përzihen mirë dhe marrin shijen e borzilokut dhe ju bëfshin mirë.

Vlera

100 lekë

Vitaminat

Borziloku është një erëz që ka vlera fantastike për organizmin, pasi është i pasur me magnez dhe vitaminë K, hekur, Kalcium, Vitamina A dhe C si dhe madje Omega-3. Ndaj mos u kurseni në konsumin e kësaj erëze super të shëndetshme. Merrni edhe yndyra të shëndetshme nga vaji i ullirit extra të virgjër dhe gjalpi.

Borziloku është një erëz që ka vlera fantastike për organizmin, pasi është i pasur me magnez dhe vitaminë K, hekur, Kalcium, Vitamina A dhe C si dhe madje Omega-3. Ndaj mos u kurseni në konsumin e kësaj erëze super të shëndetshme. Merrni edhe yndyra të shëndetshme nga vaji i ullirit extra të virgjër dhe gjalpi.

Ndani me miqtë tuaj:
Facebook
Facebook
YouTube
YouTube
Pinterest
Pinterest
Instagram