Dy Vitaminat Kyçe që ju Mbrojnë nga Covid-19

Dy Vitaminat Kyçe që ju Mbrojnë nga Covid-19

Imuniteti është e vetmja armë që keni për tu mbrojtur nga viruset, përfshirë edhe Covid-19. Të gjithë ekspertët janë në një mendje përsa i përket vitaminave kyçe që një sistem imunitar duhet të ketë për të qenë në gjendje të përballojë viruset e ndryshme stinore.

Bëhet fjalë për vitaminat C dhe D. Këto dy vitamina po shtohen në trajtimet e personave të infektuar me covid-19 duke shpëtuar mijëra jetë dhe mbajtjen konstante të kostove shëndetësore.

Në New York, të sëmurët po marrin 1500 mg vitamin C intravenoze deri 4 herë në ditë.

Pacientët me koronavirus të sëmurë rëndë në sistemin më të madh spitalor të shtetit të Nju Jorkut marrin 1.500 miligram vitaminë C intravenoze tre deri në katër herë në ditë, në lidhje me trajtimet e tjera konvencionale. Së bashku me vitaminën D janë arma e duhur për të luftuar Covid-19.

Nëse nuk dëshironi të konsumoni suplemente vitaminoze, po ju rendisim 10 produktet me përmbajtjen më të lartë të vitaminave C dhe D.

Vitamina C

Guavat;

Kivit;

Specat;

Luleshtrydhet;

Portokallet;

Papaja;

Brokoli;

Domate;

Barbunjat; dhe

Lakra kale.

Vitamina D

Salmon;

Kërpudhat;

Qumështi;

Qumështi i sojës;

Kosi;

Djathi;

Kefiri;

Cerealët;

Mishi i derrit;

Vezët.

Ndani me miqtë tuaj:
Facebook
Facebook
YouTube
YouTube
Pinterest
Pinterest
Instagram


2 thoughts on “Dy Vitaminat Kyçe që ju Mbrojnë nga Covid-19”